Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

A vásárlástól elállás joga

A vásárlástól elállás joga

Megrendelése során Ön élhet a 17/1999. Kormányrendeletben részletesen rögzített feltétel nélküli elállási jogával.

Annak érdekében, hogy a jogalkotó megvédje a „cyber-fogyasztót” az internetes kereskedelemben jelentkező kiszolgáltatottságtól és az ilyen típusú jogügyletek kockázati tényezőit a lehető legkisebbre redukálja, az online fogyasztókat egy indokolás és feltétel nélküli elállási jogosultsággal ruházta fel, amely jogról és annak feltételeiről a szolgáltató köteles a fogyasztót előzetesen tájékoztatni.

Nagyon fontos tehát nyomatékosítani, hogy az elállási jog a fogyasztót jogszabály alapján, a webáruházban történő vásárlás távértékesítési jellegére tekintettel illeti meg, nem pedig a vállalkozása döntése, egyéni kedvezménye alapján.

Az elállás a szerződést a megkötésére visszamenő hatállyal szünteti meg, ennek értelmében a felek kötelesek a szerződéskötést megelőző eredeti állapotot helyreállítani, tehát a vállalkozás a vételár visszafizetésére, a fogyasztó pedig a termék visszaszolgáltatására köteles.

Az elállási jog tulajdonképpen a meggondolatlan vásárlások kompenzálására szolgál – ezért nem is követelhető meg a fogyasztótól, hogy megfelelő indokolással támassza alá a szerződés megszüntetésére irányuló döntését –, így a fogyasztónak a termék kézhezvétele után lehetősége van arra, hogy vételi szándékát a termék tényleges megvizsgálását és kipróbálását követően újból átgondolhassa.

Az elállási jog gyakorlásáról fontos tudni:

A fogyasztó a jogszabályon alapuló elállási jogát feltétel és indokolás nélkül, a szolgáltató hibátlan és szerződésszerű teljesítése ellenére is gyakorolhatja.

Az elállási jog gyakorlására 14 naptári nap áll a fogyasztó rendelkezésére.

Az elállási jog gyakorlására nyitva álló határidő termékértékesítésre irányuló szerződés esetében a termék kézhezvételének napjától, szolgáltatásnyújtásra irányuló szerződés esetében pedig a szerződéskötés napjától kezdődik.

Az elállási jog gyakorlására formai követelményeket nem ír elő jogszabály, természetesen a könnyebb bizonyíthatóság érdekében javasolt a fogyasztónak az elállási jogát írásban, estlegesen tértivevényes postai küldemény vagy visszaigazolást kérő e-mail útján érvényesíteni.

Az elállási jog írásban történő gyakorlásáról a jogszabály annyiban rendelkezik, hogy azt határidőben érvényesítettnek kell tekinteni, ha a fogyasztó a nyilatkozatát a határidő lejárta előtt elküldi, vagyis nem az az érdekes, hogy mikor kapjuk kézhez a nyilatkozatát, hanem hogy mikor adták fel, indították el.

Az elállás jogi természetéből adódik, hogy amennyiben a fogyasztó elállási jogát érvényesíti, azaz a terméket visszaszolgáltatja - erre az elállási jog bejelentését követő további 14 naptári nap áll a fogyasztó rendelkezésére , a vállalkozás köteles számára a termék teljes vételárát visszafizetni. Ezt az összeget haladéktalanul, de legkésőbb az elállást követő harminc napon belül vissza kell térítenie. A visszatérítés módja átutalás vagy postai kézbesítés.

A jogszabály értelmében a szolgáltató kizárólag a termék nem rendeltetésszerű használatából eredő kárának megtérítését követelheti a fogyasztótól abban az esetben, ha a fogyasztó a terméket nem rendeltetésszerűen használta.

A hatályos jogszabályi háttér értelmében a fogyasztó viseli az elállási jog gyakorlása miatt a termék visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségeket, a fogyasztót ezen felül azonban egyéb költség nem terheli.

A visszaküldött terméknek épnek, sérülésmentesnek kell lennie. Ha teheti, akkor kérem, hogy az eredeti csomagolását is küldje vissza, mivel ezzel segíthetjük a termék további raktározását, illetve egy újabb vásárló tájékozódását.

Az elállási jog érvényesítésére nyitva álló határidő alatt a fogyasztó a terméket kipróbálhatja, ellenőrizheti, hogy alkalmas-e a rendeltetésszerű használatra, tehát a kicsomagolás, nem vezet az elállási jog megszűnéséhez. Kivétel alá tartozik a tűzoltó készülékek, tintasugaras nyomtatók, festékpatronok, toner kazetták, stb csoportja, ugyanis például a tűzoltó készülékekről fontos tudni, hogy bármilyen rövid ideig történő használata után a készüléket szervizelni, újratölteni szükséges. Felbontott nyomtató kellékanyagok használtnak minősülnek, újra nem értékesíthetők. Ajánlott ezeket felbontás előtt újra ellenőrizni, hogy a megfelelőt vásárolták az adott készülékhez.

Elállási jog gyakorlásának korlátai:

A jogalkotó bizonyos termékek és szolgáltatások vonatkozásában kizárta az elállási jog gyakorlásának lehetőségét, mert ezen esetekben gazdaságilag hátrányos lenne a szolgáltatótól elvárni a termék visszavételét és a vételár visszafizetését, azaz ilyen esetekben a vállalkozások gazdasági érdekei megelőzik a fogyasztók érdekeinek védelmét.

Az elállási jog érvényesítésének a termék egyedi jellege miatti kizárása alatt azokat az eseteket kell érteni, amikor a fogyasztó kifejezett igényének, kérésének megfelelően állítja elő a vállalkozás a terméket. Ezekben az esetekben az elállási jog érvényesítésének biztosítása esetén a vállalkozás számára gazdaságilag értéktelenné válna a termék, hiszen mivel az a fogyasztó egyedi megrendelésére készült, az más számára nem bír értékkel, más számára nem értékesíthető.

Nem gyakorolható az elállási jog olyan termék esetében, amely a fogyasztó személyéhez kötött, vagy a fogyasztó utasításai alapján vagy kifejezett igényeinek megfelelően állítottak elő, valamint amely természeténél fogva nem szolgáltatható vissza vagy gyorsan romlandó. Az áruházunkból Ön vásárolhat ilyen termékeket: például a külön egyedi kívánsága szerint készült színösszeállítású ruhákat, reklám ajándékokat, amelyeket hímzéssel, szitázással, egyéb eljárással feliratoztunk.

Nem gyakorolható az elállási jog olyan termékek esetében, ahol azokat kipróbálása értéktelenné teszi a terméket: pl. tűzoltó készüléket használták, elsősegély dobozt felbontották, abból összetevőket elhasználtak, írószereket kipróbáltak, használtak, irodai kisgépeket (pl.: nyomtatót, laminálót, iratmegsemmmisítőt) kibontották, használták.

A jogszabály szövege:

"... 4. § (1) A fogyasztó a szerződéstől nyolc munkanapon belül indokolás nélkül elállhat.

(2) A fogyasztó az elállás jogát attól a naptól kezdve gyakorolhatja, amikor az árut átvette, szolgáltatás nyújtása esetében pedig, amikor a szerződést megkötötte, feltéve, hogy a gazdálkodó szervezet a 3. § szerinti tájékoztatási kötelezettségének eleget tett.

(3) Ha a gazdálkodó szervezet nem tesz eleget a 3. § szerinti tájékoztatási kötelezettségének, a fogyasztó az elállás jogát az áru átvételének napjától, szolgáltatás nyújtása esetében pedig a szerződés megkötésének napjától számított három hónapon belül gyakorolhatja.

(4) Ha a 3. § szerinti tájékoztatásra a (3) bekezdésben meghatározott három hónapon belül sor kerül, a fogyasztó számára az elállásra nyitva álló nyolc munkanapos határidő attól a naptól kezdődik, amikor a tájékoztatót kézhez kapta.

(5) A gazdálkodó szervezet köteles a fogyasztó által kifizetett összeget haladéktalanul, de legkésőbb az elállást követő harminc napon belül visszatéríteni. A fogyasztó viseli az elállási jog gyakorlása miatt az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségeket. A fogyasztót ezenfelül egyéb költség nem terheli. A gazdálkodó szervezet azonban követelheti az áru nem rendeltetésszerű használatából eredő kárának megtérítését..."